ﻧﻪ ﻣﺮﮒ ﺁﻧﻘﺪﺭ ﺗﺮﺳﻨﺎﮎ ﺍﺳﺖ ﻭ ﻧﻪ ﺯﻧﺪﮔﯽ ﺁﻧﻘﺪﺭ ﺷﯿﺮﯾﻦ ﮐﻪ ﺍﻧﺴﺎﻥ به خاطرش ﺷﺮﺍﻓﺘﺶ ﺭﺍ ﺯﯾﺮ ﭘﺎ ﺑﮕﺬﺍﺭﺩ .

مقاله ها

هیچ کسی حق برخورد سلیقه‌ای با اصناف را ندارد و مشکلات و گرفتاری‌های کسبه و بازاریان استان باید در چارچوب قانون و مقررات عادلانه و منصفانه رسیدگی شود.

 

سید سعید شاهرخی روز چهارشنبه در نشست روسای اتحادیه های صنفی و بازاریان به حمایت دولت از واحدهای صنفی در شرایط اقتصادی سخت کنونی تاکید کرد و از مدیران و روسای دستگاه‌های اجرایی استان و بانکها خواست حل و فصل گرفتاریهای اصناف را در اولویت قرار داده و فداکاری و ایثار این قشر را با روی گشاده و دیدگاه تعامل و همکاری پاسخ بدهند. 

استاندار همدان با قدردانی از ۶۲ هزار واحد صنفی استان همدان گفت: در جنگ اقتصادی کنونی اصناف با چنگ و دندان توانسته بازار را حفظ کرده و مایحتاج مردم را تامین کنند. 

شاهرخی ادامه داد: تحریم های ظالمانه علیه کشورمان وجود دارد و دشمنان می خواهند در قبال کالا و جنس استقلال و قدرت دفاعی و انرژی هسته ای ما را بگیرند و ما را مستعمره خود کنند. 

وی تاکید کرد: بازاریان همواره هوشیار بوده و اکنون هم در این سناریو ننگین که اقتصاد کشور را نشانه گرفته آگاهانه رفتار کرده و بهانه دست بدخواهان نظام ندهند.

استاندار همدان گفت: سیستم تولید و توزیع کشور تحت تاثیر تحریمها قرار دارد و این موضوع روی قیمت کالاها و نوسانات بازار اثر می گذارد و واحدهای صنفی در صف مقدم مواجه با مشکلات هستند که ایستادگی آنها ستودنی است. 

وی خاطرنشان کرد: در چنین شرایطی بیماری کرونا نیز فشار مضاعفی بر گروه های صنفی وارد کرد و به ناچار بسیاری از اصناف را برای جلوگیری از شیوع ویروس تعطیل کردیم. 

شاهرخی گفت: با وجود غیرفعال شدن اصناف اما واحدهای تولیدی فعال بود تا کم و کسری در سیستم تولید و توزیع کالا به وجود نیاید. 

وی یادآوری کرد: کسبه و بازاریان اگرچه با ظرفیت کمتر اما فعال شده اند و آسیب دیدگان از کرونا زیر پوشش کمک های دولت قرار گرفته اند. 

استاندار همدان از اصناف و بازاریان خواست با صبر و شکیبایی به تعهدات خود عمل کرده و مشکلات و مسائل خود را به ما اطلاع داده تا برای حل و فصل آنها اقدام کنیم. 

شاهرخی افزود: اتحادیه ها قبل از ما برای نظارت بر واحدهای صنفی زیرمجموعه خود اقدام کرده و از توان خود برای حفظ آرامش حاکم بر بخش های مختلف بازار استفاده کنند. 

وی اظهار داشت: حمایت از اصناف در شرایط اقتصادی سخت کنونی وظیفه دولتمردان در همه رده های مدیریتی است که نباید در آن سهل انگاری و کوتاهی شود.

وی تاکید کرد: در شرایط نامناسب اقتصادی دستگاه های اجرایی، خدماتی و بانک ها نگاه تسهیلگر به اصناف و صنایع داشته باشند تا از این اوضاع به سلامت گذر کنیم. 

شاهرخی افزود: حمایت جدی و ۱۰۰ درصدی از اصناف و تولیدکننده باید داشته باشیم تا کمترین فشار به مردم وارد شود.

وی به مدیران تذکر داد درب اتاقشان به روی تولیدکننده ها و اصناف همیشه باز باشد و گره از کار مراجعان به سرعت بازکنند. 

استاندار همدان به نقش برجسته و بارز و بازاریان در تاریخ انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: در شرایط جنگ اقتصادی کنونی هم تولیدکنندگان و بازاریان در صف مقدم مبارزه و مقاوت هستند که این ایثار سزاوار ستایش است.

شاهرخی با اشاره به سوغات فاخر و پر طرفدار همدان گفت: صنایع دستی و شیرینی های همدان باید برند سازی شده و بسته بندی مناسبی داشته باشد.

اصناف نیازمند تسهیلات کم بهره 

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان نیز در این جلسه گفت: مهمترین خواسته واحدهای تولیدی و توزیعی تسهیلات است که تاکنون در برنامه ریزی ها اختصاص تسهیلات کم بهره به واحدهای صنفی پیش بینی نشده است. 

حمیدرضا متین با بیان اینکه بیشتر اصناف در زمینه پرداخت ارزش افزوده، مالیات و حق بیمه شاغلان در واحدهای صنفی با مشکلات عدیده ای روبرو هستند خاطرنشان کرد: اداره مالیات و تامین اجتماعی در این راستا دوره های آموزشی برای رسته های مختلف طراحی و اجرا کنند.

۳۰ درصد اصناف فاقد پروانه کسب

رئیس اتاق اصناف همدان نیز در این جلسه به وجود ۳۶ هزار واحد تولیدی، سه هزار خدماتی، ۱۱ هزار توزیعی، چهار هزار و ۳۰۰ واحد خدمات فنی در سطح شهر همدان اشاره کرد که نقش پررنگی در تولید و توزیع مایحتاج مردم دارند. 

حسین محرابی خاطر نشان کرد: ۲۲ هزار واحد از صنوف یاد شده دارای پروانه کسب و ۳۰ درصد از مجموع واحدهای صنفی شهر فاقد پروانه هستند.

روسای اتحادیه تالار و پذیرایی، چرم، کیف و کفش و پوشاک و لوازم خانگی و اتحادیه صنف تعمییرکاران اتومبیلرمشکلات واحدهای صنفی زیر مجموعه خود را با استاندار در میان گذاشته و خواستار مرتفع شدن آنها شدند. 

۵۰ اتحادیه صنفی در شهر همدان و ۱۹۸ اتحادیه در سطح استان فعالیت دارند.