ﻧﻪ ﻣﺮﮒ ﺁﻧﻘﺪﺭ ﺗﺮﺳﻨﺎﮎ ﺍﺳﺖ ﻭ ﻧﻪ ﺯﻧﺪﮔﯽ ﺁﻧﻘﺪﺭ ﺷﯿﺮﯾﻦ ﮐﻪ ﺍﻧﺴﺎﻥ به خاطرش ﺷﺮﺍﻓﺘﺶ ﺭﺍ ﺯﯾﺮ ﭘﺎ ﺑﮕﺬﺍﺭﺩ .

مقاله ها

بررسی میدانی خبرگزاری فارس از بازار همدان و ارزیابی کالاهای اساسی و پرمصرف مردم نشان از افزایش قیمت برخی اقلام دارد، اگرچه بازاریان معتقدند این گرانی از منشا صورت گرفته و گرانفروشی محسوب نمی‌شود.

 

خبرگزاری فارس- همدان؛ پس از بازگشایی واحدهای صنفی قیمت اکثر اقلام روند افزایشی پیدا کرده است اگر چه مسوولان اصناف همدان معتقدند این افزایش قیمت از منشا صورت گرفته و گرانفروشی محسوب نمی‌شود.

مدیر بازرسی اتاق اصناف همدان در این باره اظهار کرد: برخی از اقلام از درب کارخانه و واحدهای تولیدی گران عرضه می‌شود به عنوان مثال در مورد حبوبات و مواد شوینده که با اعتراض مردم مواجه بود با بررسی فاکتورهای عمده‌فروشان مشخص شد قیمت این اقلام از منشا گران‌تر از گذشته عرضه می‌شود.

سعید داراب‌پور افزود: با این اوصاف موضوع از حدود اختیار عمده‌فروش، بازار و خرده‌فروش خارج است چراکه کسبه نیز با قیمت‌های جدید اجناس خود را تهیه و طبق رعایت میزان سود تعیین شده به مصرف‌کننده عرضه می‌کنند.

وی گفت: متاسفانه افزایش قیمت در بازار به دلیل شیوع کرونا و کاهش واردات در زمینه‌های مختلف رخ داده است ضمن اینکه تردد و انتقال کالا و خدمات بین استان‌های مختلف در داخل کشور نیز به مانند گذشته انجام نمی‌شود.

مدیر بازرسی اتاق اصناف همدان با بیان اینکه اگرچه در بازار تره‌بار قیمت اقلام رو به کاهش بوده و در هفته‌های آینده با کاهش قیمتی بیشتری در این بازار مواجه خواهیم بود افزود: روزانه تیم‌های بازرسی در قالب پنج تیم بازار را در دو حوزه بهداشتی و بررسی وضعیت قیمت‌ها به ویژه کالاهای اساسی رصد می‌کنند.

وی یادآور شد: قند، شکر و برنج هندی به صورت تنظیم بازار با قیمت مصوب در فروشگاه‌های زنجیره‌ای در سراسر کشور توزیع می‌شود.

   سبزیجات

برای بررسی کالاهای مهم و اساسی مورد نیاز مردم همدان، به بازار سرگذر به عنوان مهم‌ترین و مرکزی‌ترین بازار تره‌بار، مرغ و گوشت مراجعه کردم، در بخش سبزیجات قیمت هر کیلو کاهو ۳ هزار تومان، خیار ۳ هزار و ۵۰۰ تا ۴ هزار  تومان، گوجه‌فرنگی ۳ هزار تومان، انواع سبزی از جمله سبزی خوردن ۷ هزار تومان، کدو و بادمجان ۲ تا ۳ هزار تومان، پیاز ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۳ هزار تومان، سیب زمینی ۳ هزار و ۵۰۰ تومان تومان، فلفل دلمه‌ای ۸ هزار تومان عرضه می‌شود.

به گفته مسوولان اصناف و رئیس اتحادیه میوه و تره‌بار قیمت سبزیجات در این بازار روند کاهشی داشته و نسبت به هفته‌های گذشته قیمت اقلام با شیب ملایمی کاهش یافته است.