ﻧﻪ ﻣﺮﮒ ﺁﻧﻘﺪﺭ ﺗﺮﺳﻨﺎﮎ ﺍﺳﺖ ﻭ ﻧﻪ ﺯﻧﺪﮔﯽ ﺁﻧﻘﺪﺭ ﺷﯿﺮﯾﻦ ﮐﻪ ﺍﻧﺴﺎﻥ به خاطرش ﺷﺮﺍﻓﺘﺶ ﺭﺍ ﺯﯾﺮ ﭘﺎ ﺑﮕﺬﺍﺭﺩ .

مقاله ها

«نوشت‌افزار» از مهمترین مایحتاج دانش‌آموزان و دانشجویان این روز‌ها بیشتر از قبل با چالشی به نام گرانی مواجه شده و تهیه آن را برای اغلب خانواده‌ها دشوار کرده‌ است.

 

خبرگزاری فارس، همدان ـ شهریور؛ ماه آمادگی دانش‌آموزان و دانشجویان برای آغاز سال تحصیلی است، ماهی که قاعدتاً باید بازار نوشت‌افزار بروبیایی برای خود داشته باشد اما برخلاف سال‌های گذشته این رونق رو به سردی رفته، البته با نزدیک شدن به بازگشایی مدارس شاهد حضور مردم در این بازار هستیم اما خرید به شدت کاهش یافته است.

«راسته صحافخانه» مهمترین نقطه عرضه نوشت‌افزار در همدان به فروش فوق‌العاده روی آورده است اما با این وجود جلوی هر مغازه یکی یا دو خریدار بیشتر دیده نمی‌شود و اغلب فقط قیمت‌ها را می‌پرسند و می‌روند.

میزان خرید مردم هم قابل توجه نیست، اغلب سعی می‌کنند کمتر از سال گذشته خرید کنند، شاید برای خرید یک یا دو قلم بارها از مغازه‌ها پرس و جو می‌کنند شاید به نوشت‌افزار ارزان‌تری دست پیدا کنند.

به منظور بررسی علل گرانی بازار نوشت‌افزار به صحافخانه مراجعه کردیم، اغلب فروشندگان از وضعیت بازار ناراضی بوده و خریداران هم همینطور. 

یکی از کسبه برای انجام مصاحبه امتناع کرد و با لحن تندی گفت: وضعیت همین است که می‌بینید؛ گرانی بازار و کاهش قدرت خرید مردم، حرفی نمانده که زده شود!

رئیس اتحادیه لوازم‌التحریر همدان هم در گفت‌و‌گو با فارس با اشاره به اینکه فروش نوشت‌افزار نصف شده است اظهار کرد: با وجود افزایش دو برابری قیمت‌ لوازم‌التحریر اما فروش کسبه نصف شده است.

عباس ستاره‌ای ادامه داد: درست است فروش لوازم‌التحریر نصف شده اما گرانی آن باید مبلغ را به اندازه فروش سال گذشته برساند در حالی که اینگونه نیست.

وی با بیان اینکه وضعیت فروش لوازم‌التحریر نسبت به سال گذشته یک چهارم و نسبت به تورم صد درصدی یک‌دوم شده است تصریح کرد: کسبه از وضعیت بازار ناراضی هستند و اکنون هیچ چیز به نفع کسبه نیست.

رئیس اتحادیه لوازم‌التحریر همدان با اشاره به اینکه قیمت اجناس معمولی تغییری نکرده است چراکه اغلب جنس درجه 2 یا 3 چینی هستند ادامه داد: والدین از این اجناس استقبال نمی‌کنند چراکه اغلب فرزندانشان دنبال خرید نوشت‌افزار‌های فانتزی هستند.

وی با بیان اینکه با وجود گرانی دلار اجناس ایرانی به خاطر کیفیت بالا گران‌تر از اجناس چینی هستند گفت: مشتری‌ از وضعیت بازار راضی نیست چراکه قدرت خرید پایین آمده است.

دفتر دولتی به کسبه بازار نوشت‌افزار تعلق نگرفته است 

ستاره‌ای ادامه داد: برخی بعد از خرید و شنیدن مبلغ پرداختی، درخواست مجدد حساب اقلام را می‌کنند چون فکر می‌کنند ما اشتباه کرده‌ایم در صورتی که مشکل از گرانی است.

وی افزود: وضعیت طوری شده گاهی حتی خود ما هم بعد از اعلام مبلغ شک می‌کنیم که درست حساب کرده‌ایم.

رئیس اتحادیه لوازم‌التحریر همدان دلیل گرانی لوازم‌التحریر را  فقط دلار عنوان کرد و افزود: تمام اقلام یا با ارز آزاد و یا ارز نیمایی وارد می‌شود اما برای واردات لوازم‌التحریر ارز نیمایی تعلق می‌گیرد و با دلار 8 هزار تومانی وارد می‌شود، اگر با دلار آزاد وارد می‌شد که اصلا درست‌شدنی نبود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه دفتر دولتی به کسبه بازار نوشت‌افزار تعلق نگرفته است ادامه داد: یکسری دفتر ارزان‌قیمت وجود دارد اما دولتی نیستند هرچند با وجود قیمت پایین به خاطر ظاهر آن خریدار زیادی هم ندارد.

وی با اعلام قیمت این دفاتر گفت: دفتر 40 برگ 3 هزار تومان و 60 برگ 4 هزار و 500 هزار تومان است.

ستاره‌ای در ادامه به مقایسه قیمت نوشت‌افزار طی سال گذشته و امسال پرداخت و بیان کرد: یک دفتر 50 برگ ته‌چسب سال گذشته 2 هزار و 500 تومان فروخته می‌شد اما امسال 6 هزار تومان فروخته می‌شود.

با حرف زدن هیچ چیز ارزان نمی‌شود

وی با اشاره به اینکه قیمت خودکار افزایش آنچنانی نداشته است افزود: چند مدل خودکار با کیفیت ایرانی به بازار آمده که باعث شکسته شدن قیمت خودکار چینی شده است.

رئیس اتحادیه لوازم‌التحریر همدان با تاکید بر اینکه معضل بازار نوشت‌افزار فقط مربوط به دفتر نیست و شامل همه اقلام می‌شود بیان کرد: قیمت نوشت‌افزار مورد نیاز برای یک کودکستانی سال گذشته 100 هزار تومان می‌شد اما امسال همان اقلام به 250 هزار تومان می‌رسد.

وی با بیان اینکه کاری از دست مسوولان برای ارزانی قیمت نوشت‌افزار برنمی‌آید چراکه با حرف زدن هیچ چیز ارزان نمی‌شود گفت: مشکل باید از بالا درست شود؛ معضل گرانی زمانی درست می‌شود که قیمت دلار کاهش پیدا کند.

براساس اخبار افزون بر 15 میلیون جلد دفتر با ارز 4200 تومانی تامین شده که بیش از 2 میلیون و 203 هزار جلد آن به دانش‌آموزان زیر پوشش کمیته امداد و بهزیستی به تعداد 5 جلد به ازای هر دانش‌آموز توزیع خواهد شد.

50 درصد از دفاتر باقی مانده به 10 استان محروم کشور و با توجه به تعداد دانش‌آموزان توزیع خواهد شد و 50 درصد دیگر به دیگر استان‌ها کشور تعلق می‌گیرد.

نرخ دفتر دولتی هم اعلام شده و همین اخبار باعث شده مردم برای خرید دفاتر دولتی به بازار مراجعه کنند اما با عدم وجود آن در بازار مواجه می‌شوند و گاهی هم مجبور به خرید دفاتر گران‌تر شده‌اند.

با وجود رسیدن به روز‌های آخر شهریورماه چرا هنوز این دفاتر در بازار همدان توزیع نشده تا قشر کم درآمد با خیال آسوده‌تری برای فرزندان خود خرید کند؟ این بی‌برنامگی از کجا نشات می‌گیرد

سیستم جامع اطلاع رسانی قیمت ها