ﻧﻪ ﻣﺮﮒ ﺁﻧﻘﺪﺭ ﺗﺮﺳﻨﺎﮎ ﺍﺳﺖ ﻭ ﻧﻪ ﺯﻧﺪﮔﯽ ﺁﻧﻘﺪﺭ ﺷﯿﺮﯾﻦ ﮐﻪ ﺍﻧﺴﺎﻥ به خاطرش ﺷﺮﺍﻓﺘﺶ ﺭﺍ ﺯﯾﺮ ﭘﺎ ﺑﮕﺬﺍﺭﺩ .

مقاله ها

ادغام اتحادیه‌های صنفی یکی از اقداماتی است که مسؤولان برای کاهش مشکلات و مدیریت و نظارت بهتر بازار آن را پیشنهاد می‌کنند که باید بر اساس مصوبات هیأت عالی نظارت انجام شود، اتفاقی كه موافقان و مخالفان خود را دارد.

 

به گزارش خبرگزاری فارس در همدان، بازار یکی از ارکان بسیار مهم و تأثیرگذار بر زندگی مردم در جامعه است به طوری که مدیریت آن می‌تواند در کیفیت زندگی نقش مهمی ایفا کند.

به عبارت دیگر کنترل قیمت‌ها و رعایت منافع عمومی می‌تواند در تعیین قیمت و کیفیت اجناسی که مردم برای زندگی به آنان وابسته هستند، بسیار مهم است، امروز به تجربه دریافتیم مدیریت و کنترل بازار را باید افرادی از جنس بازار بر عهده بگیرند تا هم منافع مردم و هم منافع اصناف تأمین شود؛ از همین رو اتحادیه‌های صنفی و اتاق‌های اصناف تشکیل شدند تا مدیریت بازار و پیگیری‌های خواسته‌های مردم و واحدهای صنفی را انجام دهند.

امروز سالیان درازی از ظهور و بروز این تشکل‎های مردمی در شهرها می‌گذرد و اتحادیه‌ها به یک بلوغ رسیدند که می‌توانند راهبری بازار را بر عهده گیرند و دولت نیز وظیفه نظارتی خود را انجام دهد. به طور حتم سرعت شتابان تغییرات در این حوزه نیز تأثیرگذار است و باید برای پیشبرد بهتر امور با این تغییرات همراه شد و آنها را درک کرد.

طبیعی است با مرور زمان ماهیت برخی از شغل‌ها تغییر و حتی برخی منسوخ شدند، به همین منظور مسأله ادغام و یا ایجاد اتحادیه‌ها نیز مطرح می‌شود. این روزها نیز ادغام اتحادیه‌ها یکی از راهکارهایی که برای به‌روزرسانی بازار و اعمال نظارت و مدیریت بهتر بر واحدهای صنفی مطرح می‌شود، راهکاری که مخالفان و موافقان خود را دارد.

کمیسیون نظارت درباره ادغام‌ها تصمیم‌گیری‌ می‌کند

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان در گفت‌و‌گو با فارس اظهار کرد: برخی از مخالفت‌ها برای ادغام اتحادیه‌ها به دلیل احساس خطر مبنی بر از دست دادن جایگاه‌‌ها توسط برخی از اعضای هیأت مدیره اتحادیه‌هاست.

مجید زرین‌دلاور با بیان اینکه ما منافع همه شهر و استان و مجموع اصناف را در نظر می‌گیریم و نه افراد معدود افزود: بنابر قانون تصمیم‌گیری در مورد ایجاد، ادغام و یا انتزاع اتحادیه‌ها برعهده کمیسیون نظارت هر شهرستان است.

وی تصریح کرد: تصمیم کلی نیز در هیأت عالی نظارت برای ادغام اتحادیه‌های صنفی بر اساس ضرورت‌ها و تشخیص کمیسیون نظارت اتخاذ شده که باید انجام شود.

 معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ادامه داد: همگن بودن رسته‌های اتحادیه‌ها، عدم مدیریت و توانایی در اداره امور صنفی، نداشتن نصاب قانونی از نظر تعداد باشد.

وی خاطرنشان کرد: اگرچه این اتحادیه‌ها یک تشکل قانونی هستند اما وظایفی بر عهده آنهاست که اگر در حوزه‌های مختلف ضعیف باشند نمی‌توانند وظایف خود را به خوبی انجام دهند.

زرین‌دلاور با بیان اینکه برای اعمال یک مدیریت مناسب در اصناف باید دارای اتحادیه‌ها قوی و توانمند باشیم گفت: اعضای هیأت مدیره باید به اندازه‌ای توانمند باشند که وظایف گسترده صنفی را به خوبی انجام دهند.

وی با اشاره به اینکه بررسی‌های لازم توسط کارشناسان مرتبط و ذی‌صلاح انجام می‌شود اظهار کرد: اعضای کمیسیون نظارت بر اساس تکلیف قانونی، تجربه سال‌ها حضور در جلسات و کانون اصناف ضرورت ادغام اتحادیه‌ها را درک کردند.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با بیان اینکه حدود سه سال مطالعه در استان صورت گرفته است افزود: بررسی‌های لازم انجام شده و به منظور ساماندهی اتحادیه‌ها ادغام صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه چابک‌سازی اتحادیه‌ها و مدیریت موثر آنها در بازار دنبال می‌شود تصریح کرد: البته مسائل و مشکلات از گذشته بوده که همین مسأله ادغام را حیاتی کرده است.

زرین‌دلاور با بیان اینکه مطالعات ادغام اتحادیه‌ها در استان همدان در حال انجام است ادامه داد: تغییر در همه امور یک اصل ثابت است و اگر با این تغییرات همگان نشویم محکوم به فنا و شکست هستیم.

وی خاطرنشان کرد: با ادغام اتحادیه‌ها اعمال نظارت با قوت بیشتر توسط اتاق اصناف و کمیسیون نظارت انجام می‌شود.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با بیان اینکه کمیسیون نظارت جوانب لازم را در نظر خواهد گرفت گفت: به طور حتم ادغام معایبی دارد اما مزایا و محاسن آن بیشتر خواهد بود.

اتحادیه‌ها حداقل در سال باید 150 میلیون تومان درآمد داشته باشند

رئیس اتاق اصناف همدان نیز در گفت‌و‌گو با فارس با بیان اینکه در برخی از شغل‌ها نیاز به ادغام اتحادیه‌ها وجود دارد افزود: هیأت عالی نظارت بر اصناف اعلام کرده اتحادیه‌هایی که در سال زیر 150 میلیون تومان درآمد دارند باید ادغام شوند.

حسین محرابی تصریح کرد: برخی از اتحادیه‌ها تعداد آنها به اندازه کافی نیست که بتوانند هزینه‌های اتحادیه را تأمین کنند بنابراین برای حل این مشکل می‌توان آنان را با یکدیگر ادغام کرد.

هر تصمیمی با اخذ نظرات بازار انجام می‌شود

رئیس سازمان بسیج اصناف و بازاریان استان همدان نیز به فارس گفت: نظرات اتحادیه‌ها و روسا برای ادغام اخذ خواهد شد و بر اساس اصول کارشناسی تصمیم‌گیری برای این کار انجام می‌شود.

حسن عافیتی‌احمد با بیان اینکه بازار قدرتمند به اتحادیه‌های باصلابت نیاز دارد اظهار کرد: اعمال مدیریت صحیح در اتحادیه‌ها به کنترل هرچه بهتر بازار منجر می‌شود و مردم و واحدهای صنفی از آن بهره‌ می‌برند.

وی افزود: امروز بازاربه خوبی می‌داند که برای جذب مشتری باید چگونه با مردم رفتار کند و کالاهای خود را به چه قیمت و کیفیتی عرضه کند به همین منظور بهترین اداره‌کنندگان این عرصه خود بازاریان هستند.

رئیس سازمان بسیج اصناف و بازاریان همدان تصریح کرد: اگر در شرایط ویژه امروزی اقتصاد بتوانیم مشکلات ساختاری و مدیریتی را به حداقل برسانیم میزان موانع به شدت کاهش می‌یابد و دغدغه‌ها کمتر می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه جای هیچگونه نگرانی درباره ادغام اتحادیه وجود ندارد ادامه داد: این اقدام شتابزده انجام نخواهد شد بلکه با سرلوحه قرار دادن کار کارشناسی و البته اخذ نظرات اتحادیه‌ها صورت می‌گیرد.

عافیتی خاطرنشان کرد: باید دید چه تصمیمی به نفع مردم و واحدهای صنفی است و همان را قبول کرده و به آن عمل کرد.

وی تأکید کرد: به طور حتم نیت اصلی همه مسؤولان بهبود وضعیت کسب و کار و کاهش مشکلات مردم و واحدهای صنفی است.

مشکلات بازار با ادغام اتحادیه‌ها رفع نمی‌شود

این در حالی است که برخی از اتحادیه‌ها مخالف این کار هستند، به عنوان مثال علیرضا شمس رئیس اتحادیه میوه‌وتره‌بارفروش همدان درباره ادغام اتحادیه‌ها در همدان عنوان کرده که همدان ظرفیت برخورداری از 60 اتحادیه صنفی را دارد و ادغام نمی‌توان مشکلات موجود را برطرف کند.

حالا باید ماند و دید که کدام اتحادیه‌ها می‌مانند و کدامیک می‌روند؟!

سیستم جامع اطلاع رسانی قیمت ها